Większość zdjęć jest moją własnością, chcesz je wykorzystać, spytaj! Kilka zdjęć z internetu.

środa, 9 sierpnia 2017

Nareszcie!

         Nareszcie UE zainteresowała się wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej!
 Może "wysadzą" tego "upartego drwala" z jego stanowiska. Mam nadzieję, że więcej ścinać drzew nie będzie. Puszcza, to nie jest zwykły las z którego czerpie się surowiec czyli drewno. Puszcza Białowieska to kilkusetletni zabytek przyrodniczy! Bodaj ostatni tego typu w Europie!  Mamy u siebie skarb, olbrzymi skarb! Drugiego takiego, poza częścią Puszy Białowieskiej leżącą na Białorusi, w Europie nie ma.
W Puszczy Białowieskiej.
Też!
Nie wszystkie zdjęcia podpisałam bo zdenerwowana jestem.
 Puszcza   stale się odradza. Sama z siebie się odradza. Żaden minister nie jest do tego puszczy potrzebny. Była kilkaset lat temu i jest do tej pory. Niech tylko nikt do niej się nie wtrąca.
Martwe, ale jeszcze stoi.
Są suche opadłe gałęzie.
Są zwalone drzewa.
Pozostał pieniek.  Reszta  zwalonego drzewa leży i się rozkłada.Wszystko jest Puszczy potrzebne, nawet zwalone drzewo. Wiecie jakie tam żuki i inne owady pasą się na takich resztkach? Wiecie ile ptaków zjada takie owady? Ilu gatunkom, taki zwalony pień daje życie, przetrwanie?
Puszcza. Ciągle Puszcza.
Grzyby na resztkach pnia. Wszystko jest przydatne dla przyrody, nawet resztki pnia.
"Przewróciło się, niech leży )... Lubię tę piosenkę, chociaż dotyczy zupełnie czegoś innego. W tym przypadku pasuje jak ulał!
Pa:)))

24 komentarze:

 1. Oby na zainteresowaniu się nie skończyło...pięknie tam, tak jak powinno, dziko i oby tak zostało!
  Serdeczności: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia robiłam kilka lat temu kiedy byłam na wczasach w Policznej, tuż koło Puszczy Białowieskiej.

   Usuń
 2. Powtórzę za Tobą: "Nareszcie!". Mój okrzyk dotyczy Twojego powrotu na blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozałatwiałam co musiałam i jestem!
   :)))

   Usuń
  2. W międzyczasie sporo się wydarzyło. Wiem, że będzie lepiej!

   Usuń
  3. Cieszę się, że tak jest. To teraz zakasuj rękawy i... wio! :) Czekam na kolejne posty!

   Usuń
 3. EWuniu, Masz rację . Puszcza jako rezerwat prezyrody (ścisły) musi pdradzac sie sama , bez ingerencji człowieka. przecież wystarczyło wydać pieniądze na pułapki kornikowe, a nie wycinac drzewa , z których kore porażona kornikiem zostawia sie . Alre drzewo swietnie sie sprzedaje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Szycha dobrze o tym wie! Tylko teraz zbyt łatwo mu nie będzie, bo patrzy na nas Europa! I oby jak najdłużej!

   Usuń
 4. Ewuś!!!!
  Nareszcie jesteś!!! Podpisuję się dwoma rekami pod twoim postem. Kornik w puszczy istniał od wieków ale obecnej władzy na swoje obietnice potrzebne są miliardy złotych więc nie szanuje się tego co dała nam natura.
  Muszę pędzić. jeszcze oczywiście wpadnę.
  Pa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem i już zostanę:)
   Mam wrażenie, że skutki przeprowadzki powoli mijają.
   Pa:)

   Usuń
  2. I bardzo dobrze, ze zostajesz. Nie możesz zaprzepaścić tylu lat.
   Najczęściej tęskni się za tym co było, jednak człowiek szybko się regeneruje i przeważnie akceptuje dany stan. Życie pełne nerwówki stresów to nic dobrego. Lepiej być szczęśliwym i żyć w zgodzie z sobą.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Masz rację, ale... Należę do ludzi, których interesuje wiele rzeczy, zwłaszcza tych trudnych. Jak opisana wycinka drzew w Puszczy. Jestem zła, że ministrem środowiska czy jak to się zwie, został człowiek, który się zupełnie do tego nie nadaje. Interesuje go jego wygoda (ma domek koło Puszczy)a nie interesuje go zupełnie Puszcza. Z jego poczynań jasno wynika, że się na tym nie zna i na takie stanowisko jak minister Środowiska, zupełnie nie nadaje. Za stary jest i niedouczony. Dawniej stosowano jego metody, obecnie są inne sposoby by zachować Puszczę w dobrym stanie, bez konieczności wycinki.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Niestety ta nasza Unia nierychliwa. Stracimy sporo pieniędzy przy kolejnym budżecie. Po cichu i bezwzględnie. A las kwitną a pieniądze pójdą na np. wykup telewizji prywatnych....

  OdpowiedzUsuń
 6. Klik dobry:)
  Do takiego lasu nie wolno nawet wpuszczać ciężkiego sprzętu, a co dopiero wycinać drzewa.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ozon, chciałam Ci o czymś szepnąć na ucho, ale nie wiedziałam, jak to zrobić potajemnie, więc na wszelki wypadek schowałam Twoje niektóre komentarze na swoim blogu. To dla naszego wspólnego dobra! Nie gniewaj się, proszę. :)

  OdpowiedzUsuń