Większość zdjęć jest moją własnością, chcesz je wykorzystać, spytaj! Kilka zdjęć z internetu.

czwartek, 29 stycznia 2015

Pałac Królewski w Madrycie.

Zielone szyby autokaru wprawiały mnie w fatalny nastrój. Zdjęcia, owszem, jakieś tam wychodziły, ale kolory... W końcu dojechaliśmy do Madrytu.
Należy pamiętać, że tuż przed naszym wyjazdem z Polski, zmarł premier Hiszpanii. Do Madrytu trafiliśmy w dzień jego pogrzebu. Jak wyglądał przejazd przez miasto , pisać nie będę. Jak opisać stanie w ogromnych korkach? Nie da się!
Mimo korków, krążąc po mieście, dojechaliśmy tam gdzie trzeba. Mieliśmy przed sobą Pałac Królewski. Jaśnie Przewodnik-Pilot naszej wycieczki, zostawił nas przed Pałacem, a sam gdzieś zniknął. Kolejka do kasy, po bilety umożliwiające zwiedzanie Pałacu , do małych nie należała.
Nikt nie wiedział, stać w niej , czy nie? Zwiedzimy, nie zwiedzimy? Czarna dziura informacyjna.
Front Pałacu Królewskiego. Po lewej stronie, fragment arkad.(Zdjęcie zrobiłam, wsadzając rękę z aparatem do środka, przez słupki ogrodzenia).
Pałac Królewski, usytuowany jest na wysokim brzegu rzeki Manzanares.
Wybudowany w XVIII wieku, przez Filipa V Bourbona. Zaprojektowany  w stylu baroku (architekt, Filippo Juvara),  wnętrza i otoczenie w stylach rokoko i klasycystycznym (architekt, Sacchetti). Oddany do użytku w XVIII wieku. Po raz pierwszy, w roku 1764, zamieszkał w nim Król Karol III Hiszpański.
Zdjęcia robiłam też od ulicy... 
... i przez słupki ogrodzenia, z boku. Tu arkady dobrze widoczne ,lewa strona dziedzińca. Za nimi  jest park pałacowy , leży na zboczu wzgórza.
Prawa strona dziedzińca.
Moim zdaniem, Pałac leży bokiem do ulicy . Naprzeciwko tego co pokazuje pierwsze zdjęcie, znajduje się katedra.
Katedra Almudena.
Kamień węgielny został wmurowany przez Króla Alfonsa XII w 1883 roku. Poświęcona została w 1993 roku , przez Papieża Jana Pawła II. Prace wykończeniowe katedry, trwały jeszcze do 1997 roku.
Budowano ją ponad sto lat. Znana była jako "projekt bez końca". Ostateczne prace zakończono w 2004 roku, na ślub następcy tronu Księcia Filipa.
Kilka zdjęć katedry. Z wiadomych względów, wnętrza nie widziałam.
Płaskorzeźba na prawym skrzydle katedry.
Powiększenie.
Lewa strona.
To prawa strona, przy wejściu. Dopiero po powrocie, zorientowałam się jakie zdjęcia mam.
Powiększenie.
Ulica przed Pałacem.
Po drugiej stronie ulicy, przy której stoi Pałac Królewski, znajdował się park.
Szkoda, że pozostawiono nas przed Pałacem , bez żadnych informacji.
 Powiększenie:)
Przypadkowi spacerowicze, ale zdjęcie wyszło ładnie;)))
Nie napisałam. Pogoda była fatalna, ciągle siąpił deszcz. Nawet nie było można nigdzie usiąść, bo ławki były mokre.
Za parkiem, znajdował się gmach Opery.
Czyj pomnik, nie wiem.
Już wiem! To pomnik Filipa IV, a ten plac to Plaza de Oriente .
 To pomnik Kapitana Melgara. 1876-1909r. Niewiele tych informacji.
 Przewodnik , po dwóch godzinach, w końcu się zjawił . Łaskawca!
 Kiedy jechaliśmy w inne rejony miasta, nareszcie udało mi się zrobić zdjęcie , jakiego mi brakowało.
Duże zbliżenie.  Na dole, z prawej strony, widać coś w rodzaju murów stabilizujących zbocze wzgórza, na którym stoi Pałac Królewski.
Na razie to tyle.
Pa:)

69 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Jeśli inaczej się nie da, to można i tak:)))
   Pa;)

   Usuń
 2. Była w Hiszpanii 3 razy, a Madrytu nie widziałam, ciągle nam było nie po drodze, a szkoda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj tak bywa. Nie zawsze możemy być tam, gdzie chcemy. Najczęściej jest to dziełem przypadku.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Żałuję, że z powodu braku informacji, nie obejrzałam wnętrz tego pałacu. Wiem, że są wspaniałe i warto je zobaczyć.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Trawić można, a nawet trzeba;) Zobacz ile czasu dojrzewałam , do pokazania tych zdjęć!
   :)))

   Usuń
  2. Owszem, Twoje dojrzewanie to czasem wręcz obezwładniająca rzecz...

   Usuń
  3. Czasem... nie da się ukryć, jest dłuuugie;)))

   Usuń
 5. Szkoda że nie miałaś okazji zwiedzać wnętrza pałacu i katedry, bo warto tam wejść. Wnętrza pałacu są bardzo bogato zdobione i katedra jest ciekawa w środku. Takiego przewodnika to utłuc za tak nieodpowiedzialne zachowanie, jak można zostawić grupę bez podstawowych informacji.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem kto , personalnie, to organizował, ale nikt nie wziął pod uwagę, przerwy zwanej siestą. Brak wyobraźni, to mało powiedziane. Przewodnik był bardzo młody, student, jak dla mnie "przewodnik z łapanki". Hiszpański był mu równie obcy, jak nam. W podobnej sytuacji jak my, była reszta wycieczki. Nie jest to żadnym pocieszeniem. To biuro podróży, tym razem "dało plamę" !
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. ...najpierw odnośnie przewodnika, bo u Ciebie z nimi wieczny problem...wprawdzie nie jeżdżę za granicę, ale nie jeżdżę także na zorganizowane wycieczki, wolę przygotować się sama, sporządzić listę rzeczy do zobaczenia, wybrać trasę, by jak najwięcej po drodze zobaczyć i wówczas jeśli coś ominę to moja wina :) Kiedyś byłam na trzydniowej wycieczce po Kłodzku i okolicach, przewodnik do bani, ganiał nas całkiem bez sensu i do tego opowiadał ogólniki, wtedy wkurzyłam się i od tego dnia zaczęłam jeździć sama, dokładniej ze swoja grupą łazików. Niby jesteśmy ograniczeni przez czas, bo wycieczki jak dotąd były jednodniowe, ale wierz mi, dobre przygotowanie, świetna organizacja potrafi zdziałać cuda! Na waszym miejscu zgłosiłabym gdzieś tam takie zachowania przewodników. Do ciężkiej Anielki przecież im płacicie, a oni ...odrabiają pańszczyznę???

  Piękny ten pałac...skromny, gustowny, subtelny nawet ...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałam się nad samotnym zwiedzaniem. Jest jeden szkopuł. Komunikacja. Wycieczka jedzie swoim autokarem. Jest niezależna. W przypadku zwiedzania na własną rękę, dochodzą ogromne koszty podróży.
   Co do Pałacu. Obiecałam sobie, że pojadę tam jeszcze raz i go obejrzę po swojemu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Zadzwonię do tego biura i sobie z nimi porozmawiam. Mogę też załatwić to osobiście. W końcu to ja płacę za wycieczki.
   ;)))

   Usuń
  3. ...tak, zagraniczne wojaże na własną rękę na pewno są droższe...i to jest minus.
   Pa :)

   Usuń
  4. Fakt! Takie są! A i tak płacimy za tydzień koszmarne pieniądze!
   :)

   Usuń
 7. Widzę, że jest grajek na ulicy i nikomu nie przeszkadza. Nie to co u nas. U nas grajków goni SM :(((
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żartujesz? U siebie spotykam ich niezbyt często, fakt. Najczęściej na Starówce. Nie wiem jak to wygląda obecnie. Czasami zdarza się spotkać kogoś żebrzącego, ale bardzo rzadko. Może sobie załatwił jakieś zezwolenie na granie przed Pałacem Królewskim?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. zdjęcia jak zwykle bardzo przypadły mi do gustu zwłaszcza te pierwsze, takie monochromatyczne , bardzo wyrażne ... warto oglądać w powiększeniu.
  Fajnie Ewciu, że podpisujesz swoje zdjęcia, ten żółty kolor jest do podpisu bardzo dobry... chyba odmałpuję i też zacznę podpisywać ... Trochę mnie nie było ale wróciłam :-))) Wczoraj mieliśmy uroczystość - Danusia skończyła 81 lat .. śmieję się, że teraz zacznie być wojownicza bo 81 to stan wojenny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak znam życie,w takim wieku upodobania i charakter, raczej się nie zmieniają. Złóż mamie życzenia również i ode mnie:))) Dwieście lat najmniej;)
   Zdjęcia zaczęłam podpisywać po tym , gdy zobaczyłam swoje zdjęcie, sygnowane nazwą innego bloga. To dało mi impuls do zmiany nastawienia do takich spraw. Podpisuj , podpisuj. Rób to, tak jak ja, w miejscu, którego nie da się obciąć. Na środku nie lubię, ale jak będzie trzeba...
   Zdjęcia Pałacu Królewskiego wyszły nadzwyczaj dobrze. Nie były robione w ruchu, może to dlatego?
   Pozdrawiam Danusię i Ciebie :)))

   Usuń
  2. Upsa, nie zalogowałem się. To ja pozwoliłem zwrócić miłej pani Malinie uwagę.
   Szkoda, że nie byłaś w środku. Żałuj.
   Pozdr.

   Usuń
  3. Malinka doskonale wie, co pisze. Ja wiem co ma na myśli. Czy nigdy nie zetknąłeś się z takim określeniem? Monochromatyczny, to ... monochromatyczny. Stonowany, w jednej gamie kolorystycznej.
   Nie podpisałeś się i skasowałam! W środku nie byłam, czego ogromnie żałuję! Brak informacji, to była najdotkliwsza bolączka na tej wycieczce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  4. Monochromatyczny-jednobarwny; w sztuce, zwłaszcza w malarstwie: operujący jedną barwą w kilku odcieniach.Na zdjęciu są kolory - flaga na pałacu, ludzie. Nie pisz mi, że Malina wie co pisze. Nie wie!

   Usuń
  5. To detal w stosunku do całości. Nie stanowi istoty sprawy. Malujesz? Znasz się na tym? Nie chcę się kłócić, bo Ciebie lubię, ale nie zawsze musisz mieć rację. Gdyby jeden z budynków był w innym kolorze, n.p. w niebieskim czy czerwonym, to byłoby to, o czym piszesz.
   :)))

   Usuń
  6. oj tam - spokojnie odpowiem - użyłam zwrotu "takie monochromatyczne" a nie "monochromatyczne"
   Ozonka wie, że zawodowo zajmuję się konserwacją zabytków, zwrot monochromatyczny jest dla mnie zwrotem absolutnie zawodowym, piszę programy konserwacji elewacji czy wnętrz, sporządzam projekty renowacji i kolorystyk - zapewniam doskonale się w rodzajach kolorystyk orientuję ... A co do malarstwa to przy okazji swoich studiów studiowałam również malarstwo, historię sztuki też. Blogi to nie miejsce na wymądrzanie, więc się nie wymądrzam - teraz wymądrzyłam się wyjątkowo. [...] skoro uważasz , że nie wiem, nich Ci będzie.
   Rozróżniam termin"monochromatyczny od "taki monochromatyczny". mÓWIĄC "MONOCHROMATYCZNY" STWIERDZAM FAKT ... W TYM PRZYPADKU MÓWIĄC "TAKI MONOCHROMATYCZNY" MÓWIĘ "TAKI" I SZUKAM OKREŚLENIA, ZNAJDUJĘ NAJBLIŻSZE TEGO, O CZYM MYŚLĘ .... NAJBLIŻSZE NIE KONIECZNIE JEDNOZNACZNE sorry caps

   Usuń
  7. Dziękuję Malinko:)))
   Mam nadzieję, że internetowy znajomy się nie obrazi a Twoje wytłumaczenie będzie wystarczające.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  8. mam nadzieję :-) w żadnym wypadku nie chciałabym Go obrazić :-)

   Usuń
  9. Mam nadzieję, że zrozumie:) To w gruncie rzeczy przytomny gość:)

   Usuń
  10. Skończyłem ASP w Poznaniu i nie macie racji co do definicji i wykonawstwa fotografii monochromatycznej.Wpiszcie w google grafika hasło fotografia monochromatyczna i wyświetlą się wam zdjęcia.
   Pozxdr.

   Usuń
  11. Do [...] .
   Wpisz w google : Monochromatyczna fotografia kolorowa.
   Pozdr.:)

   Usuń
  12. Nie rozumiesz zasady. Kolor w fotografii monochromatycznej nie jest jak sądzisz wielokolorowy. Poprzez obróbkę np. Photoshopem albo poprzez zastosowanie filtru na obiektyw otrzymuje się dwa kolory. Piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia. Sorry! Fotografie z kolorowym szczegółem robi się np. aerografem albo Photoshopem. Ty nie robiłaś nic z tym zdjęciem! Nie poddałaś go obróbce i nie miałaś filtru na obiektywie!

   Usuń
  13. Rozumiem ją bardzo dobrze. Nie jest ważne czego używasz i czy w ogóle.
   Liczy się efekt.
   Prowadzimy tu prawie akademicką dyskusję, której zdjęcie nie jest warte.
   Dobrze jest podyskutować w znajomym gronie, ale kłócić się o to? Absolutnie nie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  14. [...] on ma rację. Mój mąż robi fotografię monochromatyczną i wystawia :) i potwierdza to, co on napisał. Jeśli mąż mi da fotki to Ci pokażę :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  15. Nie kłócę się. Po prostu nie znasz się i kto mądry przeczyta co piszesz o monochromatycznych fotach po prostu Cię wyśmieje.
   Pozdr.

   Usuń
  16. Ozonewa ważne, bardzo ważne jest to "czego używasz" a efekt osiąga się poprzez używanie tego czegoś! Fotografia monochromatyczna to fotografia artystyczna a nie pstrykadło.
   Pozdr.

   Usuń
  17. Mąż jedno dał. Na szybko. Jest na blogu.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  18. jest fotografia monochromatyczna, jest elewacja monochromatyczna .. po co się kłócić ? jak wejdzie się w google to można znaleźć definicję elewacji monochromatycznej - "monochromatyczna, to znaczy w jednym kolorze ze zróżnicowaniem natężenia pigmentów" i to przypadkiem jest podana przez mnie definicja. Obiekt monochromatyczny może mieć niewielki detal, na przykład kartusz polichromowany i to nie zmienia faktu, że elewacja jest monochromatyczna. Patrzyłam na zdjęcie Ozonki w ten sposób i oddałam w komentarzu swoje wrażenie , "taka monochromatyczna" wyjaśniałam ale chyba musi być że nie mam racji - no skoro musi być niech będzie , mnie tam wszystko jedno.

   Usuń
  19. I jeszcze do [...] nie podawałam tu definicji wykonawstwa fotografii monochromatyczne, w żadnym wypadku,
   Nie kończyłam ASP a jednak Ci powiem że ta fotografia jest w wyrazie "taka monochromatyczna" kolory monochromatycznej elewacji są w absolutnej kolorystycznej harmonii z kolorami placu , niebo też przybiera barwę zbliżoną do tych i wszystko jest naturalnie monochromatyczne, naturalnie a nie w wynika z technologii wykonywania fotografii monochromatycznej.

   Usuń
  20. Widać słowo "monochromatyczny", ma tylko i wyłącznie dotyczyć fotografii w wąskim znaczeniu tego słowa. Niech sobie ma. Nie oznacza to, że inni mają tego słowa nie używać. Język ewoluuje, proszę szanownych, zmienia się.
   To na tyle.

   Usuń
  21. ...bez urazy, ale tym razem wydaje mi się, że [...] nie zrozumiał komentarza Maliny, bywa :)

   Usuń
  22. Trafiłaś w sedno!
   Dzięki:)
   :)))

   Usuń
  23. Sorrki, myślałem, że chodzi Wam o fotografię monochromatyczną. Fakt. Nie doczytałem. Przeczytałem bez zrozumienia. Mea culpa!
   Pozdr.

   Usuń
  24. Nareszcie:)
   To cieszy mnie najbardziej.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Powiedziałabym, że wygląda skromnie. Chyba właśnie to powoduje, że mi się podoba.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Ozonku dziękuje, kolejne wywołane wspomnienia twoim postem i zdjęciami, znowu szłam tymi ulicami i zwiedzałam. Dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniały zabytek. Jak zawsze dziękuję za miłe zwiedzanie, lubię to u Ciebie. Tyle się człowiek dowiaduje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Sama, na takich wycieczkach, wiele się uczę. Czytanie książek, to nie to samo.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Klik dobry:)
  A ten park to nie były ogrody Sabatini albo pałacowe ogrody Campo del Moro?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten park, leży naprzeciwko Pałacu, na Plaza de Oriente.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Oj, stęskniłam się za Twoimi postami.
  Nie byłam u Ciebie prawie dwa tygodnie.
  Program wycieczki obfitował w ciekawe miejsca ale? Wybacz, jednak był niedopracowany a przewodnik znowu nie wywiązał się ze swego zadania. Podobnie miałaś w Turcji. Przewodniczka na każdym kroku dawała plamę. Zmień biuro podróży. Jest bardzo drogie i nie wywiązuje się z podanych propozycji. Już na miejscu powinniście u przewodnika reklamować wycieczkę. Może to nauczyłoby biuro jak ma pracować.
  Madryt wzbudził moje zainteresowanie. To bardzo ciekawe miasto.
  Byłam urzeczona muzeum Prado a apteczne przy Pałacu Królewskim też robi duże wrażenie.
  Szkoda, że nie mogłaś zobaczyć wnętrz pałacowych. Są urządzone z przepychem, posiadają moc dzieł sztuki, cudownej ceramiki... A sala tronowa to prawdziwe arcydzieło...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że już jesteś. Czekam na Twoje posty. Gdzieś byłaś, coś zwiedzałaś, masz nowe wrażenia.
   O pięknie wnętrz Pałacu Królewskiego czytałam. Tym bardziej zadziwia mnie beztroska przewodnika.Nie jestem osamotniona w krytykach, ale to żadna pociecha.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Jest przepiękny :)
  Ciekawie się z Tobą zwiedza :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)
   Opisuję jedynie to, co widziałam. Czasem dodam słówko od siebie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Witam.
  Bardzo ciekawy wpis.
  Piękny Pałac.
  Robi duże wrażenie.
  Pozdrawiam.
  Zapraszam do siebie :):):)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ewuniu piękne fotki,pałace urocze,ciekawe opisy::))Przydałby się dobry przewodnik nie?::)))Ale jak widzę dobrze sobie radzisz::)))buziaki::)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radzę sobie, bo inaczej się nie da.
   Pozdrówka:)

   Usuń
 17. Odpowiedzi
  1. Trochę go jest. Fakt. Odbiega znacznie, od dziewczęcych wyobrażeń o pałacach królewskich;)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 18. POZDRAWIAM SERDECZNIE EWCIU I DZIĘKUJĘ ZA GŁOSOWANIE :-)
  fajnie liczyć na przyjaciół i miło czuć że ktoś kibicuje i popiera :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malinko! To już tyle lat. Ktoś w końcu musi wygrać.
   Napiszę do ciebie:)
   :)))

   Usuń
  2. Widzę , ze toczył się tu spór na temat monochromatyczności Twoich fotografii Ewuniu. Nie wiem co jest przyczyną tej specyficznej tonacji (rodzaj aparatu, filtr, obróbka), ale te fotografie mają swój urok. Oglądam je w powiększeniu. Bardzo chętnie z Tobą podróżuję po miejscach, w których jeszcze nie byłem.Pozdrawiam, Tomasz

   Usuń
  3. Moje fotografie oddają rzeczywistość. Taka była pogoda , kolor nieba i zabudowy. Przypadek:)
   Dyskusja rozgorzała w wyniku nieporozumienia. Tak bywa, kiedy rozmawia się "na piśmie".
   Bardzo mnie cieszy, kiedy ktoś może coś nowego, nieznanego, zobaczyć. Tak było ze mną. Teraz mogę to wszystko zobaczyć "na żywo".
   Pozdrawiam:)

   Usuń