Większość zdjęć jest moją własnością, chcesz je wykorzystać, spytaj! Kilka zdjęć z internetu.

poniedziałek, 28 stycznia 2013

KAPADOCJA .

Dlaczego użyłam dużych liter?  Może żeby podkreślić mój stan ducha w tamtych dniach? Przejęcie z powodu pobytu w takim miejscu? Nie wiem.
Zdjęcia robiłam z autokaru, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Lekko nie było. Słońce świeciło nad głową a droga była kręta. Refleksy świetlne były wszędzie, w  szybach odbijało się wszystko i wszyscy. Sporo zdjęć się nie nadaje do publikacji, niektóre pokażę a pozostałe są jak trzeba.  Widziałam, że sporo osób poszło za moim przykładem i robiło zdjęcia tak jak ja , z autokaru. Innego wyjścia  nie było;(
Wulkany, które zapoczątkowały powstanie tego cudu natury, są trzy.  Dwa znalazłam, trzeci gdzieś się "błąka" po mapie Turcji. Ten jeden to Hasan Dagi, wulkan bliźniaczy, łatwy do ustalenia, drugi to Erciyes Dagi, trzeciego nie mam. Mam nazwy nadane przez dawnych mieszkańców i obecne, i NIC!
Wiele zdjęć pokazuje całe panoramy okolicy. Starałam się jak mogłam, żeby pokazać jak najwięcej, ale oko ludzkie nie lupa, wiele nie zobaczy. Zatem "musiałam "poszatkować" zdjęcia na części i każdą część pokazać osobno. Jest co podziwiać:) Wiele zdjęć nie jest zbyt wyraźnych z racji dużego powiększenia. Przeżyjecie? Sądzę, że lepiej pokazać coś niezbyt wyraźnie utrwalonego, niż nie pokazać niczego. Wiecie, że jedna z miejscowości w Kapadocji nosi nazwę Nigde ;)?
Powiększajcie zdjęcia, bo inaczej nic nie zobaczycie.
Wszędzie przewody i słupy. Trudno je nawet ominąć.
I wszędzie inne widoki. Jak powstały te cuda natury? Twardsza część wierzchnia , stwardniałej masy piroklastycznej, wolniej ulegała erozji niż bardziej miękka spodnia warstwa i tak powstał ten krajobraz. "Cuda" jakie można czasem wyczytać w przeróżnych komentarzach, jeżą włosy na głowie. Może to wynik powierzchownie czytanych lektur, albo zwykła niewiedza? Jeśli czegoś nie wiem , to się do tego przyznaję.
Też piękny widok, jednak refleksy z wnętrza widać.
Słońce świeciło jak oszalałe, nic nie mogłam poradzić.
Dotarliśmy do miejsca znanego wszystkim  odwiedzającym ten Park Narodowy.
Nareszcie;)
Popatrzcie na dziwny kolor tej góry. Ciekawe jakie pierwiastki zawiera?
Takie "grzyby" bardzo mi się podobają;)
Na razie tyle. Reszta jutro lub pojutrze. Nawet nie wiecie ile czasu zajęło mi robienie kopii zdjęć, wycinanie, zmniejszanie lub powiększanie tego wszystkiego, a to zaledwie ułamek całości.
Pa:)

34 komentarze:

 1. Krajobraz jak na księżycu. Po prostu piękny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie użyłam tego określenia, bo nie do konca tak jest. Faktycznie, gdy się na to patrzy, na dalekie krajobrazy, to właśnie takie porównianie nasuwa sie jako pierwsze.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. ...nie ma żadnych wątpliwości - cudna kraina i tyle :)
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co? Pojedziesz? Może połówce uda się zrobić lepsze zdjęcia niż mnie. Aż się prosił profesjonalny aparat!
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. ...a tam zaraz jemu, a ja co sroce spod ogona:)Też mam Canonka 350D wprawdzie użyczanego przez Mego ale do dypozycji na wycieczkach mam :)

   Usuń
  3. Miało być "aż się prosi". Dasz sobie spokojnie radę. Mój choć skromny, to sobie poradził.Jedź!
   :)))

   Usuń
 3. NO RZECZYWIŚCIE - CUDA ... JAK SIĘ PRZYMRUŻY OCZĘTA caps, a takie krety jak ja to nawet mrużyć nie myszą, to skały wyglądają jak surykatki ...
  Fantastyczna kraina , fajnie, że na własne oczy to widziałaś - to dopiero musi być wrażenie ... eeech ... cudo !!
  Ewcia z całego serca dziękuję za te sms-y , fajnie mieć takich przyjaciół, którym nie jest wszystko jedno :-)
  ----------
  Ewciu malinowy jest 30-ty a album 80-ty , jak na mnie to mistrzostwo świata, gorzej że były kapkę wyżej a teraz zaczynają na twarz w dół ... chyba już wszyscy blogowi znajomi zagłosowali ... ale jak poczytałam , co piszecie to WARTO BYŁO oj warto ... a za rok już ja Ciebie przypilnuję ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za rok nie będzie kaczek, w ogóle nie wiadomo co będzie. Ale dziękuję. Cieszy mnie, że jednak mój blog się czytelnikom podoba:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Dwa lata temu bym ale z przyjemnością odświeżyłam pamięć, dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo:) Byłam po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Miałaś co podziwiać. Skały mają wspaniały kolor, a kształty ich są niesamowite. Ciekawa jestem ciągu dalszego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O skały , ich kształt i kolor właśnie tu chodzi. Są tak znane właśnie z tego powodu a w rzeczywistości robią większe wrażenie niż na fotografiach. Można z samych ich barw wiele wyczytać.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Krajobraz kojarzy mi się z westernami! Piękny i dziki!
  Pozdrawiam:)))0!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, mają wiele wspólnego. Kształt gór, skały. Tylko tych wyjątkowych nigdzie indziej nie ma.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Fakt, kształty gór, ich budowa i sposób erozji, niczym w Górach Skalistych. Tylko tych dziwnych formacji tufowych tam nie ma.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Najpierw zeżarło mój wpis, a teraz oddało?
   Pa;)

   Usuń
 7. Cieszę się, że spełniło się Twoje marzenie zobaczenia tego "na żywo". Pamiętam nasze rozmowy na ten temat. Życzę abyś jeszcze parę razy mogła tam pojechać. Potrafisz widzieć czego inni nie dostrzegają. Buźka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też sobie tego życzę i każdemu kto chciałby to zobaczyć;))) Wrażenia niepowtarzalne.
   Pozdrówka:)

   Usuń
 8. Oglądając zdjęcia jestem pod dużym wrażeniem, a co dopiero się dzieje w sercu oglądając to wszystko na własne oczy. Pierwsze wrażenie wygląda to jak księżycowy krajobraz, ale tam płasko, a tu tyle form skalnych, że nie wiadomo na które patrzeć i co podziwiać.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie. Też w pierwszej chwili pomyślałam o krajobrazie księżycowym, potem , że to przecież nie ma z nim nic wspólnego. Tamten ubogi w formy a tu miliony możliwości. No i kolory.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Ozonku po prostu pięknie. Fajnie, ze można powiększyć zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego chciałam tam pojechać:)))
   Od zawsze było można powiększać. Mam starą wersję w bloggerze i tak to działa. Na górze, pod tytułem bloga jest informacja o powiększaniu. Dawniej to była rutyna, teraz są inne możliwości, ale nie wiem czy tak dobre jak te stare.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Mnie zadziwia tylko wielkość tych tworów natury.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Ewo, Twój post o KAPADOCJI jest świetny. Zdjęcia cudowne.
  Wiesz, że byłam tam. Widziałam te zjawiskowe cudeńka.
  Za każdym razem kiedy piszesz o tym regionie,na nowo odżywają moje wspomnienia. Piszesz nie tylko pięknie ale i bardzo obrazowo.
  Ty potrafisz i umiesz opisać kształty, wieże, kominy wnęki, grzybki...
  Masz dar pisarski.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć!
   Zaraz "dar pisarski", "czytarski" , to i owszem;))) Byłaś i wiesz jakie wrażenie na nas te cudeńka robią. Zawsze lubiłam "wiedzieć" i zawsze mnie te dziedziny nauki, czyli geologia i wulkanologia, interesowały. Amatorsko oczywiście. Zdjęcia jakie są , każdy widzi. W tamtych warunkach o lepsze było bardzo trudno, wycieczka piesza to nie była;) Masz na pewno własne zdjęcia i ciągle się martwię , że moje są nie do oglądania. Innych , niestety, nie mam. Pokazuję to czym dysponuję, eksponując najciekawsze i w miarę możliwości najlepsze ujęcia.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 12. nnnnooo- dziwy Twój wpis zeżarło i oddało a mój tu wczoraj na moment pokazało a dzisiaj zeżarty,
  eeech - to było tylko jedno zdanie że wpadłam na moment bo Mamusi urodziny
  ------------
  dzisiaj wpadłam na dłużej spokojnie sobie pobyć wśród tych pięknych fotografii, każdą sobie powiększam i się cieszę ... o ... są tak nierzeczywiste że aż nie chce się uwierzyć , że to prawda, że to nie filmowe dekoracje
  Uśmiech zostawiam i kawałek urodzinowego tortu - do kawki będzie jak znalazł ;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siedzę w zdjęciach z Turcji kolejny dzień i wpatruję się w niesamowite krajobrazy Kapadocji, wytwory natury. Ciągle nie mogę uwierzyć, że to wszystko istnieje naprawdę;)
   Nie wiem co się dzieje z bloggerem, kapryśny się zrobił. Jest takie powiedzonko "Kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera". Bloggerowi raczej wszystko jedno, nam nie;)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, staram się jak mogę:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Cudowne miejsce na Ziemi!
  Cudowne zdjęcia, ja bardzo często robię zdjęcia z samochodu.
  Wychodzą bardzo udane.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robię skąd się da. Bardzo cząsto są udane, wbrew opiniom niektórym malkontentów. Oni pewnie wracają z wycieczki z jednym zdjęciem, bo mieli raz jeden możliwość i czas, na ustawienie wszystkich parametrów w aparacie fotograficznym.
   Pozdrawiam:)

   Usuń