Większość zdjęć jest moją własnością, chcesz je wykorzystać, spytaj! Kilka zdjęć z internetu.

poniedziałek, 3 września 2012

Ryga. Stare Miasto c.d.

Bez przewodnika i porządnych opisów tego co widać , zwiedzać miasta się nie da. Jednak , jak już pisałam wcześniej, nadrabiam te "braki" teraz.
Następny portal. Portal, jak portal, ktoś powie. Ale...
Proszę. Są piękne głowy!
Zapomniałam o tym wcześniej, to było obok winiarni pokazanej w poprzednim poście.
Domeczki a nad ich dachami widać wieżę katedry.
Następne domeczki, ale i to co poniżej.
Wciśnięty pomiędzy inne , dom z pięknie zdobionymi oknami. Jeśli ktoś chce, mogę podać dokładny opis zdobień. Taka mądra nie jestem, ale mam te opisy od "Maliny", też bloguje. Okna  - "obramienia okienne w formie uszakowatych opasek, zwieńczonych prostymi klińcami, podokienniki w formie odcinków gzymsu ".  To "góra".
I dół. Ten domek jakby składał się z dwóch części. Starszego stylem dołu i młodszej , lub odmłodzonej "góry". Pomiędzy tymi dwiema kondygnacjami jest to.
Płaskorzeźba, lub coś w rodzaju ikony. Pierwszy raz coś takiego widziałam na froncie budynku.
Następny ładny zakamarek miasta.
Inne ujęcie.
I detale. Fragment fryzu i gzymsów nadokiennych.
Inny dom, podobne ozdoby. "Obramienia okienne w fornie opasek zwieńczonych fragmentami naddasznic o płynnch falistych kształtach, płyciny nadokienne (między górą opaski a naddasznicą) z bogatym zdobieniami , w zdobieniach formy esowe."- to fachowy opis Maliny :)
To attyka. "Attyka zwieńczona odcinkami gzymsów o rozbudowanym rysunku, w polu attyki płaskorzeźby i zdobienia" - opis Malinki:).
To przedsmak secesji.
Inne część tego budynku. W wąskich uliczkach trudno robić dobre ujęcia całości. Po prostu, nie da się;(
W najlepszym razie może być tak.Ten odcinek już skończony. Będą następne. Uff ;))

30 komentarzy:

 1. Ryskie maszkarony ;-) Na Alberta iela do prawdziwej secesji mam nadzieję dotarłaś?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście dotarłam:)))
   Mam zdjęcia. Niestety, tamta ulica też nie była zbyt szeroka, albo kamienice za wysokie;) Już myślałam o wejściu na jakieś piętro klatki schodowej i z niej robić zdjęcia. Odstraszyły mnie tabliczki "CD" na samochodach parkujących przed tymi budynkami.
   Dla wyjaśnienia czytaczom bloga. "iela" to po ichniemu znaczy "ulica".
   Pozdrówka:)))

   Usuń
 2. ... zapewne klatki schodowe tam to istne cuda...sądząc po drzwiach, które do nich prowadzą, portalach, oknach, balkonach kryją niejeden ciekawy "drobiazg"...jak mniemam nie obaczę :(
  Kreślę pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie mniemasz. A jakie okna i balkony mają w pokojach reprezentacyjnych a dawniejszych salonach. Czy jak to nazwać. Można się na nie "gapić, gapić"... no, długo przyglądać i kontemplować szczegóły wykończenia.
   Pozdrówka:)))

   Usuń
  2. Żebyś wiedziała, są fantastyczne. Jeden do dziś w oczach mi "stoi". Łatwo się tego nie zapomina.
   Pa:)

   Usuń
 3. A to mi ucztę wyprawiłaś! Obejrzałam fotki i jestem zachwycona Ozonko. Uwielbiam takie architektoniczne perełki.Te kamieniczki są cudne.Pięknie tam. Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że pięknie. Do tej pory dojść do siebie nie mogę. Apetyt mi rośnie na następną taką wycieczkę, ale już BEZ przewodnika człowieczego. "Naumiem się" i wtedy pojadę.Howgh!
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Chciało się kiedyś ludziom, zadbać o szczegóły. Piękne to. Szkoda, że dzisiejsze budownictwo - i nie tylko one - składa się głównie z "instalacji" (brrrrrrrrrrr). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popatrz Heniu, nawet na starożytnych ruinach widać ślady zdobień. Umiano wówczas połączyć funkcjonalność z pięknem. Trwało tak kilka tysięcy lat. Musiała nastać druga połowa XX wieku, żeby ludzie zapomnieli o pięknie. Znak czasu, czy komunistyczny "wynalazek"?
   Pa:)

   Usuń
  2. To niestety, znak czasu. Nawet tzw "komuniści" potrafili ozdabiać. Inną rzeczą jest gust, ale o tym się nie dyskutuje.

   Usuń
  3. Ale przecież nawet nowoczesne budynki "ze szkła i stali", bywają piękne. Tylko dlaczego nasze to albo proste kloce, albo udziwnione szkarady?

   Usuń
  4. Po zniszczeniach wojennych, budowano szybko - rozumiem. Później "moda" na "pudełka" zawładnęła prymitywnych projektantów bez poczucia piękna -"bo tanio". Teraz jest "przechylenie" w drugą stronę.
   Zauważ gdzie "wciskają", nawet ładne, ale nie pasujące do otoczenia - różne budowle. Myślę, że to pieniądze odbierają poczucie piękna i "smaku" - inwestorom. Tej "yntelygencji" z gatunku "mam to rządzę". Eh...........

   Usuń
  5. Ale też odbudowywano, a to wymaga skrupulatności. Nie rozumiem.... a, kurczę już wiem! Przypomniałam sobie. Wielka płyta przyszła do nas z NRD!!! No , teraz to się niczemu nie dziwię.
   Wciskają gdzie mogą, a nie gdzie by chcieli. Każdemu zależy, żeby budynek stał blisko Centrum !!! Nie ważne w jakim otoczeniu. Szkoda! Wiele tracą ze swej urody niektóre budynki;)
   Pozdrówka:)

   Usuń
 5. Jejku, Zdjęcia bajeczne. Chciałbym kiedyś to wszystko zobaczyć na żywo. Panie, Panowie, zbieram na Rygę ^^.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uzbierasz, uzbierasz. To wcale nie jest takie drogie, zwłaszcza, że można tam dojechać:) Dobrze byłoby zaopatrzyć się w dobry przewodnik drukiem i poczytać co nieco wcześniej. Pewnie już przeczytałaś,że ja zrobiłam co mogłam, nawaliła organizacja na miejscu, w Rydze.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Coraz bardziej jestem zachwycona Rygą.
  Zastanawiam się dlaczego nie podajesz od razu wszystkich informacji architektonicznych.
  Gdyby kogoś to nie interesowało, to ominie te miejsca.
  Doskonale wiesz jak Malina* zamieszczała takie detale to wszyscy czytaliśmy to z wielką uwagą.
  To doskonale się utrwala. I gdy oglądamy już podobne kamienice to już znamy konkretny termin.
  Znając Ciebie zrobiłaś wiele fotografii, będziesz je przedstawiała w kolejnych postach.
  Bądź pewna nam się to nie znudzi. Jesteśmy chłonni jak gąbki takich ciekawych informacji.
  Serdecznie pzodrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proste określenia związane z architekturą znam i używam ich w miarę potrzeby, może zbyt rzadko? Opisy "Maliny" też mam i jeden już umieściłam. A nie podaję od razu wszystkich informacji, bo najlepiej się zapamiętuje na przykładach. Obrazek + opis. Mogę znane mi nazwy z architektury , spotkane w Rydze, ale przecież one są wszędzie, podać w następnym poście. Sama już nie wiem. Staram się umieszczać jak najwięcej informacji;)))
   Pa:)

   Usuń
  2. Dodałam, na Twoje życzenie, opisy Maliny. Sama też je lubię, zatem przeszkód żadnych.
   Pozdrawiam, Łucjo-Mario :)))

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Pewnie że ładnie. To trzeba zobaczyć!
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Witaj Ozonku! Z tą płaskorzeźbą ciekawe i podoba mi się. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć!
   Coś takiego na zewnętrznej ścianie budynku widziałam po raz pierwszy. Mnie podobało się wszystko z jednego powodu, były to oryginały, nie repliki.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Zawsze ciekawiła mnie historia tego miasta więc ten fotograficzny reportaż jest dla mnie wspaniałym wydarzeniem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia Rygi zaczęła się mniej więcej w tym samym czasie co historia (zapisana) Warszawy. Przypuszczam, że wielu innych miast również. Tylko dzieje tych obu miast były zupełnie inne.
   Warszawę zniszczono w czasie II wojny, Rygi nie. Ryga wyszła z wojny dość obronną ręką, bo zniszczeń miała niewiele. Zadziwia mnie tylko, że nie można w internecie doszukać się wielu informacji dotyczących Rygi. Nie ma dobrych przewodników internetowych.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Przewodników internetowych ze zdjęciami, oczywiście:)
   :)))

   Usuń
 10. Witaj Ozonko:)
  Z przyjemnością obejrzałam dalsze zdjęcia z Rygi. Cudne te zdobienia na budynkach. Sporo tych zdjęć zrobiłaś...:)
  Miłego wieczoru Ci życzę.Pa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj sporo;)
   Nawet jest mi wstyd przyznawać się do ich ilości. Jednak na swoje usprawiedliwienie mam to, że jedne robiłam z okien autokaru a inne niemal w biegu. wyszły jak wyszły. Jeśli miałam okazję żeby coś poprawić , to robiłam to.
   Dziki i tobie wzajemnie miłego:)

   Usuń
 11. Przepiękne miejsce. Nawet jak na zdjęcia "w biegu" wszytsko wygląda wspaniale :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce przerosło moje oczekiwania, fakt. Zwłaszcza rzeka, ona zaskoczyła mnie najbardziej swoją wielkością.
   Skrobnęłam coś u Ciebie:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń