Większość zdjęć jest moją własnością, chcesz je wykorzystać, spytaj! Kilka zdjęć z internetu.

środa, 18 sierpnia 2010

"Skąd ten smak?"

Dawno, dawno, temu. Za górami , za lasami... Była sobie maleńka wioseczka gdzie dojono krowy ręcznie, a mleko miało niepowtarzalny smak.
Tak mogłaby zaczynać się każda bajka. Ale to o czym chcę napisać, to nie bajka.
Znałam tę "wioseczkę" i piłam to mleko. Jeździłam tam na wakacje (czasem).
Vis-a-vis Płocka. Po drugiej stronie Wisły i jej pradoliny, była i jest miejscowość Ciechomice. Oddalona od tego miasta o osiem kilometrów w linii prostej. Właśnie tam poznałam ten niezapomniany smak. Smak mleka prosto od krowy. Tak to się dziś określa.
O wspaniałych wakacjach, które tam spędziłam, mogłabym napisać tomy. Takie właśnie były. Wieczorami siadałam na skarpie i przyglądałam się światłom Płocka i rafinerii płockej. Niezapomniany widok.
Wszystko to nie zdarzyłoby się, gdyby nie mój cioteczny dziadek/wujek, piwowar, który był tam dyrektorem. Bo właśnie  w tej miejscowości był (nie wiem czy jeszcze jest) browar. Chyba z piętnastego wieku. Kiedyś go "zwiedzałam". Fakt , przedziwna budowla. Widać było, że przebudowywana i modernizowana. Z biegiem  lat , nabrała przedziwnego charakteru.
Piszę o tym, bo właśnie tam poznałam smak mleka "prosto od krowy". Ciotka (cioteczna babka), zamawiała mleko od sprawdzonej krowy(?). I codziennie rano i wieczorem, "lataliśmy" po to mleko. A zapach miało... że no!
Dziś to tylko wspomnienia, ale właśnie z takich wspomnień składa się nasze życie.
Dla ścisłości. Ciechomice były kiedyś własnością rodziny Ciechomskich, podobno spokrewnionych z Chopinem. Ciechomscy, lub ich krewni, jeszcze są na tym świecie (mam nadzieję).

2 komentarze:

  1. Ciechomice to obecnie dzielnica Płocka. Prowadzi tamtędy droga z nowego mostu na Gostynin i Kutno. Nie wiem, czy browar istnieje, znam piwo ciechomickie z opowiadań. Podczas moich wizyt w Płocku nie widziałam w sprzedaży takiego piwa. Wszędzie tylko "Kasztelan" z Sierpca.
    Dobrze jest mieć w swoim sercu taki kraj dzieciństwa, ciepły zakątek w którym można się schronić....

    OdpowiedzUsuń
  2. Browar pewnie jeszcze istnieje, choć browarem w sensie stricte już nie jest. Od dawna. Nie wiem czy Ciechomice są dzielnicą Płocka. Stawiam na to , że jeszcze nie. Ale może już zostały do niego wcielone. Oby nie. Jest/był w Ciechomicach przepiękny park należący niegdyś do dworu, który tam się znajdował(obecnie przdszkole). Jeśli Ciechomice będą częścią Płocka to po parku nic nie zostanie.
    Wspomnienia , wspomnienia.

    OdpowiedzUsuń